„A Rákóczi Szövetség életében a nemzeti összetartozás napja egy meghatározó kifejező, elsősorban azért, mert kifejezi a szövetség lényegét, másodsorban pedig egy jó alkalom arra, hogy ilyenkor együtt legyünk sokan” – mondta a szervezet június 4-i rendezvényéről szóló videóban Csáky Csongor elnök.
A számos programot felvonultató Rákóczi-táborban beszédet mondott Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy
sok helyen kifejezetten erős, összetartó magyar közösségek vannak,
és ez jól mutatja azt, hogy „a nemzet fontosabb, mint az állam, és a nemzet felette áll az államoknak”.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította a nemzeti összetartozás napjává az első világháborút lezáró trianoni békediktátum aláírásának napját, június 4-ét. Az erről szóló törvény kimondta: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”. Trianon századik évfordulójának évében a budapesti Kossuth Lajos téren elkészült a Nemzeti Összetartozás Emlékhelye, amely egy száz méter hosszú, a Kossuth tér felől lejtő négy méter széles sétány. Két oldalfalára a történelmi Magyar Királyság 1913. évi összeírás szerinti 12 485 településének nevét vésték.
Nyitókép: MTI/Vajda János